👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری مديريت تعارض و انواع تعارض

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری مديريت تعارض و انواع تعارض

مبانی نظری مديريت تعارض و انواع تعارض

دارای 40 صفحه با فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

مديريت تعارض

مديريت تعارض شيوه¬اي است كه تعارضات سازماني را به استخدام اهداف سازماني در آورده و از جنبه¬هاي غير كاراي آن مي¬كاهد و به جنبه¬هاي كاركردي آن مي¬افزايد. مديران بايد اين حقيقت را بپذيرند كه تعارض جزء انكار ناپذير زندگي است و مديريت سازماني چاره¬اي ندارد جز آنكه به استقبال آن برود و از تعارض براي افزايش اثربخشي سازمان بهره جويد.

مديريت تعارض فرايند رفع و بر طرف كردن موانع ادراكي موجود، كه بر سر راه رسيدن به توافق قرار گرفته¬اند تعريف شده است (گرين ها لف ، 1989).

در سطح آرماني مديريت تعارض، يعني ' مديريتي كه بتواند در شرايطي كه تعارض وجود دارد به بهترين شكل سازمان را اداره كند'. بنابراين از اين ديدگاه، مديريت تعارض به معني  ترس، جلوگيري يا سركوب تعارض نيست؛ بلكه برخورد درست و بهره¬گيري مناسب از آن در جهت تامين نيازها، ايجاد خلاقيت و شكوفايي استعدادهاست (ميركمالي، 1371).

نگرش ها نسبت به تعارض

طرز فكر و نگرش جوامع، افراد، مديران، صاحب¬نظران مديريت نسبت به تعارض متفاوت است. به طور كلي دو نگرش يا طرز تلقي در مورد مديريت تعارض وجود دارد، نگرش سنتي و نگرش مثبت يا نوين (ايزدي، 1379).

1-    نگرش سنتي

اين نگرش بر آن است كه بروز كشمكش براي سازمان¬ها بد و نامطلوب است و نشانگر نوعي رفتار تخلف¬آميز و انحرافي است كه بايستي تحت كنترل قرار گرفته و به رفتار¬هاي مطلوبتر مبدل شود (مولينز، 1999). بر اساس ديدگاه سنتي، شيوه برخورد با كشمكش¬هاي سازماني بسيار ساده لوحانه، سطحي و خوش بينانه مي¬باشد و در واقع تعارض به منزله مساله¬اي قابل اجتناب شناخته مي¬شود كه مي¬توان از بروز آن جلوگيري كرد و استفاده از سپرهاي بلا در مقابل تعارضات به عنوان عناصري مسلم مورد تاييد است (لوتانز ، 1992).

مديري كه ديدگاه سنتي راجع به تعارض دارد به آن به عنوان يك پديده غير ضروري و مضر مي-نگرد و از آن مي¬ترسد و تمامي زمينه¬هاي پديدار شدن تعارض را در سازمان از بين مي¬برد. اگر تعارض رخ دهد، مدير آن را يك اشتباه و عيب فردي مي¬شناسد و براي بر طرف كردن آن تلاش مي¬نمايد (پولنكت وآتنر ، 1997).

2-    نگرش نوين

مفروضات افرادي كه داراي نگرش مثبت به تعارض هستند درست در قطب مخالف مفروضات مذكور است. بر اساس اين ديدگاه تعارض جنبه اجتناب¬ناپذيري از زندگي سازماني است حال چه خوب باشد و چه بد. حتي اگر سازمان¬ها توجه و تلاش زيادي براي مقابله با تعارض و اجتناب از آن به خرج دهند باز هم به وقوع خواهد پيوست (مولينز، 1999).

طرز فكري كه در حال حاضر بر انديشمندان مديريت و سازمان در مورد مديريت تعارض حاكميت يافته است مكتب فكري ' تعامل¬گرايي' است كه مبتني بر نگرش نوين مي¬باشد. اين مكتب فكري به اين علت كه گروه¬هاي هماهنگ، آرام، صلح طلب و همكار آمادگي اين را دارند كه به گروه هاي¬ايستا و بي¬اعتنا به نياز به تغيير و نوآوري بدل شوند، تعارض را مطلقاً، خوب يا بد دانستن، ناثواب و ساده انديشانه است (ايزدي، 1379).

2-5. تعارض از ديدگاه مكاتب

ماري پاركت فالت  اولين نظريه پرداز مديريتي بود كه نقش تعارض را در رفتار سازماني نمايان ساخت. در سال 1920 به طور برجسته و محسوسي با بيشتر نظريه پردازان مشهور هم دوره¬اش همچون فردريك تيلور مقابله كرد. تيلور و ديگران به روشي كه ساختار سازمان¬ها از تعارض اجتناب كنند اشاره مي¬كردند؛ در صورتي كه فالت عقيده داشت كه تعارض قابل جذب و حتي براي عملكرد مؤثر سازماني لازم بود. به گونه¬اي كه بيشتر نظريه¬هاي او به عنوان پايه¬اي براي مطالعات اخير مديريت تعارض، در محيط¬هاي كاري استفاده مي¬شوند (استرو ، 2002).   

👇محصولات تصادفی👇

گزارش کارآموزی شركت راه ساختماني تحكيم سازه ابهر بررسی تاثیر خصوصی سازی شرکتهای دولتی بر ارزش افزوده اقتصادی آنها پاورپوینت تاریخ درخشان پزشکی در ایران شاهنامه1000 مقايسه اضطراب در بين كودكان داراي شب ادراري و كودكان عادي حدود سني 4-5 ساله در مهد كودك